Order Orła Białego dla Szewacha Weissa.
Były izraelski ambasador w Polsce profesor Szewach Weiss został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego. To najwyższe polskie wyróżnienie państwowe. Zostało wręczone w Jerozolimie w czasie trwającej wizyty polskiego prezydenta w Izraelu.
Szewach Weiss to izraelski polityk, profesor nauk politycznych, był posłem w Knesecie, a także jego przewodniczącym; przewodniczący Rady Instytutu Pamięci Yad Vashem. W latach 2000-2003 był ambasadorem Izraela w Polsce. Urodził się w 1935 r. w Borysławiu, położonym wówczas na terenie Rzeczypospolitej, obecnie na Ukrainie. Po II wojnie światowej wyjechał z rodziną do Izraela. Jest autorem wielu książek obejmujących tematy polityczne, socjologiczne, sprawy dotyczące II wojny światowej oraz tematykę dla dzieci i młodzieży. Za działalność społeczno-polityczną był wielokrotnie nagradzany, otrzymał m.in. Nagrodę Tolerancji, nagrodę ministra kultury za zasługi dla kultury polskiej. W 2004 r. prezydent Aleksander Kwaśniewski uhonorował go Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP: w uznaniu wybitnych zasług w tworzeniu płaszczyzny porozumienia między narodem polskim i żydowskim, za umacnianie stosunków polsko-izraelskich.
Pięć lat później, za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej otrzymał od ministra spraw zagranicznych Odznakę Honorową „Bene Merito”. Jest doktorem honoris causa m.in. Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego i Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej.
(PAP)