Blisko dwieście zawodów można zdobyć kształcąc się w polskich szkołach zawodowych. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawi propozycje wsparcia i rozwoju szkolnictwa zawodowego. Jak zapowiedziała premier Ewa Kopacz jeszcze w tym roku rozpocznie się wdrażanie programu odbudowy zaufania do tych szkół.
Minister edukacji Joanna Kluzik – Rostowska podkreśliła, że przez ostatnie lata młodzież szczególnie ceniła sobie licea ogólnokształcące. Tymczasem ministerstwo chce, aby technika zapewniały solidne wykształcenie i przestały być szkołami drugiego wyboru.

Zdaniem prof. Stefana Kwiatkowskiego przez ostatnie lata szkoły zawodowe nie cieszyły się zbyt dużym uznaniem. –  Do tej pory szkoły zawodowe były uznawane za szkoły drugiej kategorii. Dlatego zamiast likwidować takie szkoły powinniśmy postawić na ich rozwój i modernizacje, bo to szkolnictwo ma ogromną przyszłość w związku z rozwojem gospodarczym – zaznaczył w PR24 prof. Stefan Kwiatkowski, prorektor ds. nauki, Akademia Pedagogiki Specjalnej.

Prof. Stefan Kwiatkowski zauważył, że najważniejszym problemem uczniów jest wybór szkoły ponadgimnazjalnej. – Z badań wynika, że uczniowie gimnazjów mają sporadyczny kontakt z fachowym doradcą zawodowym, który mógłby zdiagnozować jego zdolności, zainteresowania i wskazać mu odpowiedni typ szkoły – powiedział Gość PR24.

więcej...